Przejdź do głównej zawartości

Wykresy przebiegu epidemii (stan 2 kwietnia 2024 roku)

Wykresy przebiegu epidemii

(stan 2 kwietnia 2024 roku)

 

tadeusz.szopaa@gmail.com

03.04.2024

 

Na rysunkach zamieszczonych poniżej przedstawiam w postaci wykresów aktualną informację o rozwoju epidemii w Polsce i w kilku innych państwach (aktualizacja jest dokonywana w przybliżeniu co około 3-4 tygodnie).

Rysunki 1-3 uwidaczniają tendencję zmian intensywności zakażeń w Polsce. Na rysunku 1 miarą tej intensywności jest uśredniona w skali tygodnia liczba z zarejestrowanych zakażeń w danym dniu, odnoszona do liczby wykonanych testów w tym samym dniu (względna liczba zakażeń), a na rysunkach 2 i 3 taką miarą jest bezwzględna liczba rejestrowanych zakażeń Z w ciągu tygodnia. Wydaje się, że najlepszą (choć nie doskonałą) miarą intensywności zakażeń jest wielkość z przedstawiana na rysunku 1, zwłaszcza od pewnego czasu, gdy liczba oficjalnie rejestrowanych zakażeń jest niewielka.

Jak wynika z rysunku 1, od połowy grudnia 2023 roku widoczny jest ciągły spadek stopnia zakaźności i obecnie (tzn. 2 kwietnia 2024 roku) jest on około 15-krotnie mniejszy niż w grudniu. Jest to jeden z najniższych poziomów zakaźności w całym okresie trwania epidemii.

 


Na rysunkach 4 i 5 są przedstawione wykresy obrazujące zmieniające się w czasie trwania epidemii jej tragiczne skutki w kilkunastu wybranych państwach, zaktualizowane na dzień 2 kwietnia 2024 roku. Na osi rzędnych wykresów w obu rysunkach są odkładane wartości liczby zgonów Λ od początku pandemii (zgonów tylko bezpośrednich) spowodowanych przez covid, przypadające na 1 mln mieszkańców. Z przebiegu wykresów wynika, że wzrost liczby zgonów w większości wyróżnionych krajów został wyraźnie spowolniony. Szczegónie długo trwającą stabilizację liczby zgonów można zaobserwować w Polsce i w Szwajcarii. Przyrosty liczby zgonów wywoływanych przez covid w obu tych krajach w ciągu minionego roku są najmniejsze wśród krajów wyróżnionych na rysunkach. Największe przyrosty liczby zgonów notuje się w Szwecji, Niemczech i USA. 

Kolejna aktualizacja wykresów będzie dokonana na początku maja 2024 r.

03.04.2024 r.

Rys. 1. Przebieg względnej dziennej liczby zakażeń z (odnoszonej do 1 tysiąca testów) 
w Polsce



Rys. 2. Liczba zakażeń rejestrowanych w określonym tygodniu w Polsce   




Rys.3. Liczba zakażeń rejestrowanych w określonym tygodniu w Warszawie






Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Mądrość a wykształcenie

  Mądrość a wykształcenie Tadeusz Szopa 20.01.2021     Od dawna analizowane są i opisywane relacje między takimi pojęciami, jak mądrość, wykształcenie, wiedza i intelekt człowieka. Powstało na ten temat wiele traktatów i artykułów oraz opinii, nie zawsze zgodnych ze sobą. Jako niemający wiedzy w zakresie filozofii, raczej ‒ laik w tym obszarze, chcę zająć się w tym artykule zbadaniem związku między mądrością człowieka i poziomem jego wykształcenia. Oczywiście, z powodu merytorycznego nieprzygotowania autora artykuł nie może mieć charakteru naukowego, a jego treść wynika jedynie z jednostkowych obserwacji autora dotyczących zachowań i działań ludzi o różnym wykształceniu, obserwacji popartych wybranymi informacjami z historii.  W znanych mi opiniach ludzi mądrzejszych ode mnie nie znalazłem twierdzenia, że im wyższy poziom wykształcenia człowieka, tym jest on mądrzejszy. Jednak uważa się na ogół, iż wykształcenie sprzyja mądrości, tzn. im wyższe wykształcenie człowieka, tym więk

Bieganie rekreacyjne - czy rzeczywiście zdrowe

Bieganie rekreacyjne - czy rzeczywiście zdrowe (wersja uaktualniona , lipiec 2018) tadeusz.szopaa@gmail.com Coraz więcej osób w Polsce uprawia rekreacyjnie biegi długotrwałe (długodystansowe) − maratony, półmaratony i inne podobne. Biegający, indywidualnie i zbiorowo, twierdzą, że uprawianie biegania jest przyjemne i wierzą również, że jest ono zdrowe. Czy rzeczywiście jest ono zdrowe, czy rozpowszechniająca się (lub rozpowszechniana), szczególnie w ostatnich latach, moda na bieganie jest zjawiskiem pozytywnym? Zawodowi lekkoatleci uprawiający biegi długodystansowe poświęcają część swojego zdrowia i życia często w celach zarobkowych. Nie są okazami zdrowia, co objawia się szczególnie wyraźnie w późniejszym wieku. Biegający amatorzy mają inne źródła zarobkowania na życie, a mimo to nie stronią od takiego wyczynu. Może zatem powinni sobie uświadomić, że jest druga strona medalu, że z bieganiem, zwłaszcza długotrwałym (długodystansowym), związane są nie tylko pożytki (dla wie